blok techniczny jaka gramatura

Znaleziony temat: blok techniczny jaka gramatura

Blok techniczny – jak wybrać odpowiednią gramaturę?

Blok techniczny to nieodłączny element pracy biurowej, a także w dziedzinach związanych z reklamą, projektowaniem czy drukowaniem. W zależności od zastosowania, blok techniczny może mieć różną gramaturę, czyli wagę jednego arkusza papieru. Jak wybrać odpowiednią gramaturę bloku technicznego? Oto kilka wytycznych.

Papier

W przypadku bloków technicznych przeznaczonych do pisania, rysowania czy szkicowania, warto wybrać papier o gramaturze od 60 do 90 g/m2. Taki papier jest lekki, ale jednocześnie nieprzezroczysty, co ułatwia pracę. Bloki techniczne z takiego papieru są też zwykle tańsze.

Media

Jeśli blok techniczny ma służyć do drukowania, warto wybrać papier o wyższej gramaturze – od 100 do 160 g/m2. Taki papier jest grubszy i bardziej sztywny, dzięki czemu lepiej nadaje się do drukowania zdjęć czy grafik. Bloki techniczne z takiego papieru są też bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia.

Reklama

W przypadku bloków technicznych przeznaczonych do reklamy, warto wybrać papier o gramaturze od 120 do 250 g/m2. Taki papier jest bardzo sztywny i odporny na zgniecenia, co jest ważne przy wykonywaniu materiałów reklamowych. Bloki techniczne z takiego papieru są też bardziej estetyczne i przyciągające uwagę.

Tusz

Jeśli blok techniczny ma służyć do rysowania tuszem, warto wybrać papier o gramaturze od 120 do 250 g/m2. Taki papier jest gładki i nie chłonie tuszu, dzięki czemu linie są wyraźne i ostre. Bloki techniczne z takiego papieru są też bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia.

Ksero

W przypadku bloków technicznych przeznaczonych do kserowania, warto wybrać papier o gramaturze od 80 do 120 g/m2. Taki papier jest lekki, ale jednocześnie nieprzezroczysty, co ułatwia pracę. Bloki techniczne z takiego papieru są też zwykle tańsze.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniej gramatury bloku technicznego zależy przede wszystkim od zastosowania. Warto jednak pamiętać, że im wyższa gramatura, tym papier jest grubszy i bardziej odporny na uszkodzenia. Przy wyborze bloku technicznego warto też zwrócić uwagę na jego rozmiar i ilość kartek, a także na jakość papieru i klejenia.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: blok techniczny jaka gramatura

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x

Headline

Never Miss A Story

Get our Weekly recap with the latest news, articles and resources.

Hot daily news right into your inbox.

Cookie policy
We use our own and third party cookies to allow us to understand how the site is used and to support our marketing campaigns.